Κοινές αθλητικές δράσεις με το 89ο Δ.Σ. – Γ τάξη

Στο σχολείο μας, οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής Καπλάνη Άλκηστις και Βέλκου Όλγα, στα πλαίσια της δημιουργίας κουλτούρας συνεργασίας με τα όμορα σχολεία, διοργάνωσαν δύο αθλητικές δράσεις σε συνεργασία με το 89ο Δ. Σχ. Θεσσαλονίκης. Την Δευτέρα, 22 Απριλίου επισκεφτήκαμε με το τμήμα Γ1 το 89ο Δ. Σχολείο και την Τρίτη, 16 Απριλίου μας επισκέφθηκε το άλλο σχολείο με την Τρίτη τάξη και συμμετείχε το δικό μας τμήμα, το Γ2.

Τα παιδιά πήραν μέρος σε αθλητικές δράσεις στις οποίες στόχος ήταν η συνεργασία, η ομαδικότητα, η ευγενή άμιλλα, η πειθαρχία και ο αυτοέλεγχος. Δημιουργήθηκε από την αρχή ένα ζεστό κλίμα ανάμεσα στα παιδιά και έμαθαν να αποδέχονται τη διαφορετικότητα, την πραγματική φιλία, ενώ κατάλαβαν ότι δεν χρειάζεται να ανήκουν στο ίδιο σχολείο ή στην ίδια τάξη για να πετύχουν τον στόχο τους και κατ’ επέκταση ούτε στην ίδια ομάδα (ΠΑΟΚ, ΑΡΗΣ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ κοκ).

Η επιθετικότητα, η βία και το bulling δεν χωρούν στον αθλητισμό. Η φιλία και ο σεβασμός είναι πάνω από όλα!!