Ψηφιακή αδελφοποίηση Σχολείων – Α1 τμήμα

Στα πλαίσια της ψηφιακής αδελφοποίησης Σχολείων, το τμήμα Α1 μας συνεργάζεται με άλλα σχολεία της χώρας μας. Συγκεκριμένα, στην ομάδα μας συμμετέχουν τα παρακάτω σχολεία: 87ο Δ.Σ. Θεσσαλονίκης – Α1 τάξη , 13ο Δημοτικό Σχολείο Κατερίνης ΣΤ1 τάξη , Δημοτικό σχολείου Τύμβου Μαραθώνα -Γ τάξη, 1ο Δ.Σ. Άμφισσας – Δ τάξη, 5ο Δ.Σ. Ηρακλείου Κρήτης -Β τάξη, Ιδιωτικό Δ.Σ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΓΙΑΝΝΗΜΑΡΑ, Κόκκινος Μύλος-Αχαρναί Αττικής – Β τάξη.

Στόχος μας είναι η επικοινωνία των παιδιών με μαθητές άλλων περιοχών της χώρας μας, ώστε τα παιδιά να έχουν την ευκαιρία να γνωριστούν, να μάθουν μαζί, να μοιραστούν τις απόψεις τους και να δημιουργήσουν καινούριες «φιλίες», μέσω της αδελφοποίησης των σχολείων.

Στο ταξίδι τους αυτό θα έρθουν σε επαφή, με μια ποικιλία από ήθη – έθιμα – παραδόσεις των περιοχών του κάθε σχολείου, εμπλουτίζοντας και διανθίζοντας την ανταλλαγή της τοπικής – πολιτιστικής κληρονομιάς τους και παραδόσεων της άνοιξης και των πασχαλινών μας εθίμων. Τα παιδιά μπαίνοντας σε ρόλο δημοσιογράφου αναζητούν και παρουσιάζουν έθιμα του τόπου καταγωγής τους για το Πάσχα και ανταλλάσσουν πασχαλινές ευχές.

Μπορείτε να δείτε όλο το παραγόμενο υλικό στον παρακάτω ψηφιακό πίνακα:
Ψηφιακή αδελφοποίηση σχολείων (padlet.com)

Επιπλέον, την Παρασκευή 26 Απριλίου 2024, πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συνάντηση των σχολείων, μέσω της πλατφόρμας webex. Κάθε σχολείο μας συστήθηκε και μας “ξενάγησε” στην πόλη του. Οι μαθητές/τριες παρουσίασαν κάποιο έθιμο του Πάσχα, τραγούδησαν τα κάλαντα του Λαζάρου κ.ά. Ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία για μικρούς και μεγάλους!!!

Τα παιδιά και οι δασκάλες τους: Σιούρλα Πολύμνια – Α΄ τάξη – 87ο Δ.Σ. Θεσσαλονίκης, Λιμπανοβνού Μαρία – Στ΄ τάξη – 13ο Δημοτικό Σχολείο Κατερίνης, Μπιρλιράκη Ευαγγελία – Γ΄ τάξη – Δημοτικό σχολείου Τύμβου Μαραθώνα, Τρυπιδάκη Αριστέα – Β΄ τάξη – 5ο Δ.Σ. Ηρακλείου Κρήτης, Ορφανάκη Ασημίνα – Β΄ τάξη – Ιδιωτικό Δ.Σ. Eκπαιδευτήρια Γιαννημαρά, Κόκκινος Μύλος-Αχαρναί – Αττικής, Ψιλογιάννη Κωνσταντίνα – Δ τάξη – 1ο Δ.Σ. Άμφισσας, σας εύχονται Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση!