Αρχείο μηνός Οκτώβριος 2019

Επίσκεψη της Ε΄ τάξης στο Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού

Οι μαθητές της Ε΄ τάξης επισκέφτηκαν το Βυζαντινό Μουσείο. Δια ζώσης και μέσω προβολής βίντεο, ενημερώθηκαν και ξεναγήθηκαν από αρχαιολόγους και ιστορικούς του Μουσείου, σχετικά με τον βυζαντινό πολιτισμό, την εκκλησιαστική και κοσμική βυζαντινή τέχνη καθώς και για διάφορες τεχνικές εφαρμογές σε διάφορους τομείς της ζωής των Βυζαντινών.

Εορτασμός της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940

Οι μαθητές του Δ2 τμήματος και η δασκάλα τους, σε συνεργασία με τη μουσικό του σχολείου μας ανέλαβαν φέτος τη διοργάνωση της γιορτής για τον εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Μουσείο κινηματογράφου Θεσσαλονίκης

Οι μαθητές της Στ΄ τάξης επισκέφτηκαν το Μουσείο Φωτογραφίας και το Μουσείο Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης. Ξεναγήθηκαν στα δύο μουσεία και γνώρισαν κάποια από τα μυστικά της φωτογραφίας και την ιστορία του κινηματογράφου.

Επίσκεψη στον 3ο Πυροσβεστικό Σταθμό

Τον 3ο Πυροσβεστικό σταθμό επισκέφτηκαν σήμερα οι μαθητές της Γ΄ τάξης. Ομάδα πυροσβεστών μας υποδέχτηκε θερμά, μας ενημέρωσε για τη λειτουργία του σταθμού και για τις περιπτώσεις στις οποίες επεμβαίνει η πυροσβεστική υπηρεσία, εκτός από τη φωτιά. Ήταν μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα επίσκεψή.

Οι πυροσβέστες δείχνουν στα παιδιά το περιεχόμενο ενός πυροσβεστικού οχήματος.

Πανελλήνια μέρα αθλητισμού

Την Πανελλήνια Μέρα Αθλητισμού, οι μαθητές μας συμμετείχαν σε ομαδικά παιχνίδια, προωθώντας το αθλητικό πνεύμα και την ομαδικότητα.

Επιπλέον, δημιούργησαν, με την εικαστικό του σχολείου, μια εικαστική σύνθεση, προωθώντας το μήνυμα «Αγαπώ την άθληση – Αγαπώ την υγεία μου»!

Δράσεις e-twinning

Το σχολείο μας συμμετέχει ενεργά στην ευρωπαϊκό πρόγραμμα e-twinning, μεγαλύτερη διαδικτυακή, ευρωπαϊκή, εκπαιδευτική κοινότητα.

Μπορείτε να μάθετε περισσότερα για το e-twinning εδώ.

Βραβείο εθνικής ποιότητας

Το έργο μας «Εξερευνώντας τα μυστήρια του ουρανού» έλαβε το βραβείο της εθνικής ετικέτας ποιότητας.

Παρουσίαση έργου

Οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το θέμα του έργου και εργάστηκαν με εξαιρετικό ενθουσιασμό. Τα αποτελέσματα του έργου μας παρουσιάστηκαν στο Δημοτικό Θέατρο του Δήμου Θέρμης, το Μάιο 2019, σε μια κοινή θεατρική παράσταση των μαθητών του Γ2 του 23ου Δημοτικού Σχολείου Καλαμαριάς, του Δ1 του 87ου Δημοτικού Σχολείου Θεσσαλονίκης, και του Δ2 του 1ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Θεσσαλονίκης, μα τίτλο «Του Ήλιου η γειτονιά», που  παρουσιάστηκε στα πλαίσια των Εκδηλώσεων Παρουσίασης Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων, που διοργάνωσε η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης.

2018-19

Το 2018-19 οι μαθητές του Δ1 έγιναν μέλη του e-twinning έργου «Εξερευνώντας τα μυστήρια του ουρανού». Η επεξεργασία του συγκεκριμένου θέματος αποφασίστηκε με σκοπό οι μαθητές μας, να μυηθούν στα μυστήρια της Αστρονομίας και να αποκτήσουν βασικές γνώσεις της συγκεκριμένης επιστήμης, να συνεργαστούν για να εξερευνήσουν τα μυστικά του ηλιακού μας συστήματος, ανακαλύπτοντας τους πλανήτες και τους αστερισμούς του γαλαξία μας. Τα σχολεία που συνεργάστηκαν ήταν: 87ο Δ.Σ. Θεσσαλονίκης, 1ο Πειραματικό Δ.Σ.  Θεσσαλονίκης, 23ο Δ.Σ. Καλαμαριάς, 1ο Δ.Σ. Περαίας, και το 1ο Δ.Σ. Αραππίδου Κύπρου.

2017-18

Τη σχολική χρονιά 2017-18 οι μαθητές του Γ1΄ έλαβαν μέρος στο e-twinning έργο «Christmas celebrations around Europe». Τα συνεργαζόμενα σχολεία ήταν 87ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης, 1ο Δημοτικό Σχολείο Περαίας, 1ο Δημοτικό Σχολείο Πυλαίας, 17ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς, το Δημοτικό Σχολείο Πορταριάς Χαλκιδικής, Medgyessy Ferenc Általános Iskola Ουγγαρία,  Przedszkole językowe Junior Academy Πολωνία, Scoala Gimnaziala nr.5 GALATI Ρουμανία, και Szkoła Podstawowa nr 96 im. Leonida Teligi we Wrocławiu Πολωνία. Κύριος  σκοπός του έργου ήταν οι μαθητές μας να μάθουν τα χριστουγεννιάτικα έθιμα της χώρας τους, αλλά και άλλων ευρωπαϊκών χωρών, να συνειδητοποιήσουν πως και σε άλλες χώρες υπάρχουν έθιμα για τα Χριστούγεννα, συγκρίνοντάς τα να βρουν ομοιότητες και διαφορές και να καλλιεργήσουν την κουλτούρα και την παράδοση της χώρας τους.

Εθνική ετικέτα ποιότητας

Το έργο μας τιμήθηκε με την εθνική ετικέτα ποιότητας.

2016-17

Τη σχολική χρονιά 2016-17 οι μαθητές του Β1΄ συμμετείχαν στο e-twinning ευρωπαϊκό έργο
«On a single berry of grapes…» με κύριο σκοπό οι μαθητές να μάθουν για το αμπέλι (ένα από τα βασικά προϊόντα της χώρας μας) την καλλιέργεια και τα προϊόντα του, καθώς και την ιστορία του και το ρόλο του στην παράδοση, τη θρησκεία, την τέχνη και τη λογοτεχνία. Τα σχολεία που συνεργάστηκαν ήταν: 87ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης, 1ο Δημοτικό Σχολείο Περαίας, 3ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης το Δημοτικό Σχολείο Αγγελοχωρίου και Lacramioara Balan Ρουμανία.