Αρχείο μηνός Σεπτέμβριος 2019

Α/Τ Βέλος

Τον Μάιο του 1973 το Βέλος καθόρισε την ιστορία του. Με κυβερνήτη τον αντιπλοίαρχο Ν. Παππά εγκατέλειψε τον σχηματισμό σκαφών που μετείχαν σε άσκηση του ΝΑΤΟ στα ανοικτά της Σαρδηνίας και κατέπλευσε στο λιμάνι του Φιουμιτσίνο, όπου επτά αξιωματικοί και 25 υπαξιωματικοί ζήτησαν πολιτικό άσυλο από τις ιταλικές αρχές. Έτσι, κατάφερε να ενημερώσει την παγκόσμια κοινή γνώμη για το παράνομο και αντιδημοκρατικό καθεστώς της Ελλάδας.

Το αντιτορπιλικό πλοίο Βέλος επισκέφτηκαν σήμερα οι μαθητές του σχολείου μας. Το πλοίο καθελκύστηκε τον Ιούνιο του 1942 στα ναυπηγεία της Βοστόνης. Συμμετείχε στον Β Παγκόσμιο Πόλεμο, αποσύρθηκε από την ενεργό δράση τον Μάρτιο του 1946 και παροπλίστηκε τον Ιανουάριο του 1947. Το 1958 εκσυγχρονίστηκε στα ναυπηγεία του Λονγκ Μπιτς στην Καλιφόρνια για να παραληφθεί τον Ιούλιο του επόμενου έτους από το ελληνικό Πολεμικό Ναυτικό, με πρώτο κυβερνήτη τον αντιπλοίαρχο, Γ. Μόραλη και κατέπλευσε στην Ελλάδα στις 15 Οκτωβρίου του 1959.

Το Βέλος παροπλίστηκε τον Φεβρουάριο του 1991 και το 1994 χαρακτηρίστηκε ως «Μουσείο Αντιδικτατορικού Αγώνα».

Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετεεδώ