Αρχείο μηνός Φεβρουάριος 2020

Επίσκεψη στο Μουσείο Εκμαγείων του Α.Π.Θ.

Το Μουσείο Εκμαγείων του Α.Π.Θ., το οποίο βρίσκεται στη Φιλοσοφική Σχολή, επισκέφτηκαν σήμερα οι μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας.

Ξεναγήθηκαν στους χώρους του και είχαν την ευκαιρία να δουν και να θαυμάσουν πιστά αντίγραφα από σημαντικά εκθέματα αρκετών μουσείων της χώρας μας.

«Ταξιδέψαμε» σε διάφορες ιστορικές περιόδους και σε «διαφορετικά μουσεία της Ελλάδας» ταυτόχρονα!

Ένα «ταξίδι» που εντυπωσίασε μικρούς και μεγάλους!

Η εφημερίδα του Γ2

Οι μαθητές του Γ2 ανέλαβαν ρόλο δημοσιογράφου, πήραν συνεντεύξεις, έκαναν έρευνα, έγραψαν άρθρα και δημιούργησαν την εφημερίδα τους!

Διαβάστε λοιπόν τα νέα μας στην εφημερίδα μας πατώντας εδώ!

Επίσκεψη της ΣΤ΄ τάξης στο «Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας ΝΟΗΣΙΣ »

Η ΣΤ΄ επισκέφτηκε το «Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας ΝΟΗΣΙΣ ». Πρώτα παρακολουθήσαμε στην πανοραμική, θολωτή οθόνη του Πλανηταρίου,  τις ταινίες «ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΚΟΣΜΟΙ», «ΔΥΟ ΜΙΚΡΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΓΥΑΛΙ» και  «ΑΠΟ ΤΗ ΓΗ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ».  Οι μαθητές μας είχαν τη μοναδική ευκαιρία να απολαύσουν, με ξεχωριστό τρόπο την ομορφιά της ανακάλυψης των μυστικών του ουρανού.

Μετά ξεναγηθήκαμε στο Μουσείο Τεχνολογίας που αποτελείται από την αίθουσα της Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας, την αίθουσα της Τεχνολογίας Μεταφορών  και το  Τεχνοπάρκο.

Τα διαδραστικά εκθέματα του Τεχνοπάρκου είναι πολύ ενδιαφέροντα γιατί  κινητοποιούν τη διάθεση για γνώση,  ενθαρρύνουν την ενασχόληση με την τεχνολογία,  μυούν τον επισκέπτη στη λογική και στις μεθόδους της επιστημονικής σκέψης και  μετατρέπουν την κατανόηση βασικών επιστημονικών νόμων και φαινομένων, κυριολεκτικά σε παιχνίδι.

Τσικνοπέμπτη! Tι είναι η Tσικνοπέμπτη και τι συμβολίζει;

Καλή Αποκριά!

Η Tσικνοπέμπτη είναι η Πέμπτη της δεύτερης εβδομάδας του Τριωδίου, περίοδος που οι άνθρωποι προετοιμάζονται για την μεγάλη νηστεία της Σαρακοστής. Η Τσικνοπέμπτη δίνει  την ευκαιρία στα νοικοκυριά να καταναλώσουν με εορταστικό και χαρούμενο τρόπο ότι κόκκινο κρέας τους έχει απομείνει πριν από τη νηστεία της Σαρακοστής.

Η λέξη “Tσικνοπέμπτη” προέρχεται από την λέξη “τσίκνα” (η μυρωδιά του ψημένου κρέατος) και από την λέξη “Πέμπτη”. Γιορτάζεται άλλωστε την Πέμπτη, 11 ημέρες πριν την Καθαρά Δευτέρα. Είναι μια μέρα προετοιμασίας για την μεγάλη νηστεία της Σαρακοστής πριν από το Πάσχα, μια προετοιμασία που έγκειται στην προσπάθεια να βιώσουμε τις επερχόμενες ημέρες της Μεγάλης Τεσσαρακοστής.

Ο λόγος που έχει καθιερωθεί αυτή η γιορτή να γίνεται ημέρα Πέμπτη, είναι πως η ορθόδοξη εκκλησία θεωρεί σημαντικές τις νηστείες της Τετάρτης και της Παρασκευής, οπότε και έγινε επιλογή της ενδιάμεσης ημέρας από την Τετάρτη και την Παρασκευή.

Και του χρόνου παιδιά!

Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα

Τα δύο τμήματα της Ε΄ τάξης, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα.

Συμμετείχαν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Μουσείου, με θέμα: «Αποκρυπτογραφώντας τον Αγώνα», με παράλληλη περιήγηση και ξενάγηση στους χώρους του.

Ακόμη επισκέφτηκαν την Κρύπτη του Μακεδονικού αγώνα, που βρίσκεται στα υπόγεια του Μητροπολιτικού Ναού της Θεσσαλονίκης.

Αξίζει να αναφερθεί ότι τα παιδιά επέδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και η συμμετοχή τους ήταν πραγματικά ενθουσιώδης!

«Ενημερωτικές Συναντήσεις Γονέων σε συνεργασία του Δήμου με την Περιφερειακή Δ/νση Α/θμιας & Β/Θμιας Εκπ/σης Κεντρικής Μακεδονίας 1ο ΠΕΚΕΣ»

Στα πλαίσια της συνεργασίας της Αντιδημάρχου Παιδείας της  Διεύθυνσης Εκπαίδευσης και Αθλητισμού δια του Τμήματος Προγραμμάτων και Δια Βίου Μάθησης και του 1ου Π.Ε.Κ.Ε.Σ , διοργανώνονται επιμορφωτικές συναντήσεις γονέων  για τους γονείς των σχολείων (Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια), στοχεύοντας στην ενημέρωση γύρω από σύγχρονα ζητήματα παιδαγωγικής. Το πρόγραμμα εγκρίθηκε με την υπ’ αρίθμ. 71/03-02-2020 Απόφαση Δημοτικού Συμβουλίου. Οι  συναντήσεις έχουν προγραμματιστεί  να πραγματοποιηθούν απογευματινές ώρες  17:00-19:00 μ.μ. Δείτε το πρόγραμμα των συναντήσεων εδώ.

Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2020

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο Insafe/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν, με σκοπό να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας, ιδιαίτερα ανάμεσα σε παιδιά και νέους ανθρώπους. Τη δεύτερη μέρα της δεύτερης εβδομάδας του δεύτερου μήνα κάθε χρόνο, κατά τον εορτασμό της ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, χιλιάδες άνθρωποι ενώνονται για να αφυπνίσουν σε θέματα σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο, συμμετέχοντας σε εκδηλώσεις και δράσεις παγκοσμίως.

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου προσφέρει την ευκαιρία να αναδείξουμε τις θετικές χρήσεις της τεχνολογίας και να διερευνήσουμε το ρόλο που όλοι διαδραματίζουμε συμβάλλοντας στη δημιουργία μιας καλύτερης και ασφαλέστερης διαδικτυακής κοινότητας. Μάθετε περισσότερα εδώ

Ασφάλειαα στο διαδίκτυο!

Οι μαθητές μας μαθαίνουν πώς να χρησιμοποιούν το διαδίκτυο και στέλνουν το δικό τους μήνυμα με το δικό τους τρόπο!

Επίσκεψη στο Ολυμπιακό Μουσείο

Το Β1 και το Β2 του σχολείου μας επισκέφτηκε το Ολυμπιακό Μουσείο και παρακολούθησε το πρόγραμμα για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες! Τα παιδιά πραγματικά ευχαριστήθηκαν το πρόγραμμα και είχαν θετικά συναισθήματα! Μια ακόμα εκπαιδευτική εξόρμηση, αφορμή για σκέψη και συζήτηση !!!

Τα παιδιά με τα μετάλλιά τους και τα βραβεία τους!

Ινστιτούτο Δασικών Ερευνών

Οι μαθητές της Ε΄τάξης επισκέφτηκαν το Ινστιτούτο Δασικών Ερευνών στη Ν. Ραιδεστό. Η επίσκεψη και η περιήγηση αυτή, η οποία συνοδεύτηκε με ενημέρωση από δασολόγο, εντομολόγο και ορνιθολόγο του Ινστιτούτου, ήταν ουσιαστικά η βιωματική αφόρμηση της έναρξης του προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευσης που θα πραγματοποιήσει το Ε’1, με θέμα «Γνωρίζοντας το ελληνικό Δάσος».