Αρχείο μηνός Ιανουάριος 2021

Όλοι μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο

•Οι μαθητές/τριες της Δ΄ και Ε΄τάξης (Δ1, Δ2, Ε1, Ε2) με αφορμή τη συμμετοχή τους στον πανελλήνιο σχολικό διαγωνισμό, για τον εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου (εγκεκριμένου από το Υπουργείο Παιδείας) ενημερώθηκαν για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.

•Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2021 – Safer Internet Day (SID), διοργανώνεται από την INSAFE και γιορτάζεται τη δεύτερη μέρα, της δεύτερης εβδομάδας, του δεύτερου μήνα, κάθε χρόνο.

•Η μέρα αυτή είναι αφιερωμένη στην προώθηση της ασφαλέστερης, πιο υπεύθυνης χρήσης του διαδικτύου και των νέων τεχνολογιών, ιδιαίτερα ανάμεσα στα παιδιά και τους νέους ανθρώπους σε όλο τον κόσμο.

•Στόχος είναι η ανάληψη της ευθύνης από όλους για τη δημιουργία ενός καλύτερου διαδικτύου για όλους.

•Το θέμα του φετινού διαγωνισμού ήταν: «Πώς αντιλαμβάνονται τα παιδιά τη θετική και ποιοτική  χρήση του διαδικτύου, πως το διαδίκτυο διευκολύνει τη ζωή μας και τι πρέπει να προσέχουμε προκειμένου η ενασχόλησή μας με τον ψηφιακό κόσμο να έχει θετικό πρόσημο».

Δείτε τις δραστηριότητες του Δ1 και Δ2 πατώντας εδώ

Η αφίσα του Δ1
Κόμικ για τους κινδύνους του διαδικτύου, από μαθητή του Δ1
Δεν μιλάμε σε αγνώστους στο ίντερνετ όπως και στην πραγματική μας ζωή! (Δ1)
Παίζω, διασκεδάζω, αλλά προσέχω! (Δ2)
Το ποίημα που συνέγραψαν τα παιδιά του Δ2
Το βιντεάκι με το ποίημα των μαθητών του Δ2,
εικονογραφημένο!

Διαδίκτυο ασφαλές: Εργασία μαθήτριας του Δ΄2.

Δείτε τις δραστηριότητες του Ε1 και Ε2 πατώντας εδώ
και εδώ

Ποια είναι τα θετικά και ποια τα αρνητικά του διαδικτύου; (Ε1)
Αλφαβητάρια του διαδικτύου Ε1 κ΄ Ε2
Τα θετικά κ αρνητικά του διαδικτύου (Ε2)

Ταξιδιωτικός οδηγός Ελλάδας Δ2

Οι μαθητές/τριες του Δ΄2 του 87ου Δημοτικού Σχολείου Θεσσαλονίκης, στα πλαίσια του μαθήματος Μελέτη Περιβάλλοντος, δημιούργησαν έναν ταξιδιωτικό οδηγό της χώρας μας και μας ταξιδεύουν!

Δείτε τον ταξιδιωτικό μας οδηγό και ταξιδέψτε μαζί μας πατώντας εδώ.

Το αγαπημένο μου τραγούδι Ε΄1

Οι μαθητές της Ε΄1 με αφορμή την ενότητα της Γλώσσας «Μουσική» δημιούργησαν το βιβλίο με το αγαπημένο τους τραγούδι εκφράζοντας την προτίμησή τους με ζωγραφιά και αντίστοιχο σχόλιο.