Αρχείο μηνός Φεβρουάριος 2023

Επίσκεψη της Γ τάξης στους «Μικρούς Ήρωες»

Οι μαθητές της Γ τάξης επισκέφτηκαν τις εγκαταστάσεις των «Μικρών Ηρώων». Εκεί παρακολούθησαν ένα πρόγραμμα για το ΨΩΜΙ. Στα πλαίσια του προγράμματος παρακολούθησαν όλη τη διαδικασία δημιουργίας του ψωμιού, από το σιτάρι ως το ψημένο ψωμί. Στη συνέχεια έφτιαξαν τα δικά τους ψωμάκια και τα πήραν μαζί τους. Επίσης έπαιξαν διάφορα ομαδικά παιχνίδια, με την καθοδήγηση των υπευθύνων του χώρου, όπως ποδόσφαιρο, μήλα, σκυταλοδρομία.

Επίσκεψη στη Γ τάξη, του ερασιτέχνη φωτογράφου Μάριου Λιάκου

Στα πλαίσια του προγράμματος «Κλικ προστάτευσέ το» και της συνεργασίας του σχολείου με τους γονείς, επισκέφτηκε το σχολείο μας και συγκεκριμένα την Γ τάξη, ο ερασιτέχνης φωτογράφος Μάριος Λιάκος, πατέρας μαθήτριας του Γ1 τμήματος.

Ο κ. Λιάκος, αφού μίλησε στους μαθητές για την τέχνη της φωτογραφίας, έδειξε διάφορες φωτογραφικές μηχανές, τις ανέλυσε στα μέρη από τα οποία αποτελoύνται και τους μίλησε για τα διάφορα είδη φακών. Στη συνέχεια όλοι οι μαθητές χρησιμοποίησαν τη μηχανή και έβγαλαν διάφορες φωτογραφίες, όπως πορτρέτα, ολόσωμες, κοντινά και μακρινά πλάνα. Στη συνέχεια κλήρωσε στους μαθητές  δύο  παιχνίδια. Τον ευχαριστούμε πολύ!

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Βυζαντινό Μουσείο και στην εκκλησία της Αγίας Σοφίας Ε1, Ε2

Σε συνέχεια των εκπαιδευτικών επισκέψεων που έχουν σχέση με τη βυζαντινή ιστορία της Ε τάξης, τα τμήματα Ε1 και Ε2, με τη συνοδεία ξεναγών, πραγματοποίησαν επίσκεψη στο Βυζαντινό Μουσείο Θεσσαλονίκης και στην εκκλησία της Αγίας Σοφίας.

Ήρθαν οι Απόκριες! – Τσικνοπέμπτη

Έφτασαν οι Απόκριες και οι μαθητές του σχολείου μας μαθαίνουν για τα έθιμα των ημερών σε όλη την Ελλάδα, δημιουργούν χειροτεχνίες – κατασκευές, μάσκες, χαίρονται και χορεύουν! Και του χρόνου παιδιά!

Γνωριμία με το επάγγελμα της Ειδικής Παιδαγωγού – Β1

Στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων, Θεματικός Άξονας «Δημιουργώ και Καινοτομώ – Δημιουργική Σκέψη & Πρωτοβουλία» και στην υποθεματική ενότητα «Γνωριμία με τα επαγγέλματα» τα παιδιά και η δασκάλα του Β1, προσκαλούν στην τάξη τους, γονείς του τμήματος για να μιλήσουν για το επάγγελμά τους.

Σήμερα επισκέφτηκε την τάξη μας η κ. Έλλη Σταμουλοπούλου, ειδική παιδαγωγός.

Απάντησε στις ερωτήσεις των παιδιών για το επάγγελμά της, έλυσε τις απορίες τους και παρουσίασε τη δουλειά της. Ακολούθησε συζήτηση για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα άτομα ΑμεΑ, και επεσήμανε στα παιδιά πώς μπορούν να βοηθήσουν άτομα με προβλήματα όρασης. Στη συνέχεια τους μίλησε για τη νοηματική γλώσσα και για τον κώδικα Braille. Τους παρουσίασε το αλφάβητο της Braille και οι μαθητές/τριες προσπάθησαν να γράψουν το όνομά τους. Κατόπιν φόρεσαν τα γυαλιά της διαφορετικότητας και έπαιξαν ένα βιωματικό παιχνίδι στο οποίο αναζητούσαν τα προτερήματα του «άλλου». Την ευχαριστούμε πολύ!

Πρόγραμμα κολύμβησης

Στο Β’ τρίμηνο οι τάξεις Γ1′ και Γ2′ συμμετείχαν στο πρόγραμμα κολύμβησης, που πραγματοποιήθηκε στο Ποσειδώνιο Κολυμβητήριο. Τα παιδιά έμαθαν, έπαιξαν, διασκέδασαν!

Επίσκεψη στο Μουσείο Κινηματογράφου – Β τάξη

Οι μαθητές/τριες της Β τάξης επισκέφτηκαν το Μουσείο Κινηματογράφου και έλαβαν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα που αφορούσε την ιστορία του κινηματογράφου.

Αφού παρακολούθησαν μια 3D ταινία μικρού μήκους με θέμα του αδερφούς Μανάκη, οι οποίοι θεωρούνται πρωτοπόροι κινηματογραφιστές στα Βαλκάνια, ενημερώθηκαν με βιωματικό τρόπο στην ιστορία του κινηματογράφου. Κατόπιν, ξεναγήθηκαν στους χώρους του μουσείου και τέλος δημιούργησαν την δική τους ταινία! Ήταν μια μοναδική εμπειρία για τα παιδιά!

Η πρωταθλήτρια κολύμβησης Μαρία Τσάκωνα επισκέπτεται το σχολείο μας Β1, Β2

Η πρωταθλήτρια κολύμβησης Μαρία Τσάκωνα επισκέφτηκε σήμερα το σχολείο μας. Μίλησε στους μαθητές/τριες των Β1 και Β2 τμημάτων και απάντησε στις απορίες τους.

«Είμαι 23 χρονών, και από μικρή βρίσκομαι σε αναπηρικό αμαξίδιο λόγο ατυχήματος στην γέννα, ασχολούμαι με την κολύμβηση σε επίπεδο πρωταθλητισμού από πολύ μικρή ηλικία, όπου οι μεγαλύτερες μου διακρίσεις είναι τα 13 Παγκόσμια μετάλλια- 4 χρυσά, 6 αργυρά και 3 χάλκινα- σε διοργανώσεις junior-κάτω των 23 ετών και ένα αργυρό μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα γυναικών και η συμμετοχή μου στους Παραολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο όπου κατέκτησα την 10η και την 11η θέση!

Με την θέλησή μας μπορούμε να καταφέρουμε τα πάντα!» μας είπε η Μαρία.

Για τα παιδιά η επίσκεψή της ήταν ένα μάθημα ζωής.