Αρχείο μηνός Μάρτιος 2020

Οδηγίες για παραμονή παιδιών και εφήβων στο σπίτι

Στο πλαίσιο της Κοινής Υπουργικής Απόφασης για την πρόληψη της διασποράς του νέου κορωνοϊού SARS-CoV-2 στις σχολικές μονάδες και την κοινότητα
11 Μαρτίου 2020

Αποφυγή των συναθροίσεων και του συγχρωτισμού οπουδήποτε (π.χ. καφετέριες, κινηματογράφοι)
 Αποφυγή ομαδικών εξωσχολικών δραστηριοτήτων
 Αποθάρρυνση συναντήσεων σε σπίτια φίλων, εστιατόρια ή εμπορικά κέντρα
 Ενθάρρυνση εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων εξ αποστάσεως (e-learning)
 Αποφυγή επαφής με άτομα που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες
 Συχνό και καλό πλύσιμο των χεριών με νερό και σαπούνι ή αλκοολούχο διάλυμα
 Κάλυψη του βήχα ή του φτερνίσματος με χαρτομάντιλο και απόρριψη στα απορρίμματα. Αν αυτό δεν είναι διαθέσιμο, με το εσωτερικό του αγκώνα
 Αποφυγή αγγίγματος ματιών, μύτης και στόματος
 Αποφυγή στενής επαφής (χειραψίες, αγκαλιές και φιλιά)
 Αποφυγή επαφής με άτομα που έχουν συμπτώματα λοίμωξης
 Σε περίπτωση εμφάνισης συμπτωμάτων, παραμονή στο σπίτι και επικοινωνία με ιατρό ή με τον ΕΟΔΥ.

Βιβλιογραφία
Centers for Disease Control and Prevention. Coronavirus Disease 2019 (COVID-19). Interim Guidance for Administrators of US Institutions of Higher Education

ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΌΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΠΙΔΗΜΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΠΙΤΗΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ ΓΙΑ ΛΟΙΜΩΔΗ ΝΟΣΗΜΑΤΑ
Τηλ. 2105212000

Κλείνουν όλα τα σχολεία της χώρας

Με απόφαση του υπουργείου Παιδείας και σε συνεργασία με το υπουργείο Υγείας, κλειστά για 14 ημέρες θα παραμείνουν τα σχολεία σε όλη τη χώρα. Ο υπουργός Υγείας, έκανε λόγο για προληπτικό μέτρο, που έχει ως στόχο τη μείωση της διασποράς του κορονοϊού. Οι γονείς θα πρέπει να περιορίσουν τα παιδιά τους, για να μειωθεί η διασπορά του ιού και να αναλάβουμε ο καθένας μας την ατομική ευθύνη που του αναλογεί.

ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΛΟΙΜΩΞΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΡΟΝΟΪΟ (Covid-19)

Το σχολείο μας  έχοντας ως πρώτιστο μέλημά του την ασφάλεια των μαθητών ακολουθεί όλες τις ενδεδειγμένες από το Υπουργείο Υγείας και τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ) οδηγίες προστασίας για τον περιορισμό της διάδοσης του κορονοϊού στο σχολείο και στη χώρα μας.

Τα προληπτικά μέτρα κατά της διασποράς του ιού περιλαμβάνουν αφενός οδηγίες ατομικής υγιεινής και αφετέρου οδηγίες καθαρισμού και απολύμανσης χώρων, επιφανειών και αντικειμένων.
Επιπλέον, παρακολουθούμε συνεχώς τις οδηγίες του Υπουργείου Υγείας, του ΕΟΔΥ, του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (ΠΟΥ) και όλων των σχετικών φορέων και λαμβάνουμε τα εξής πρόσθετα μέτρα:

• Ενημερώνουμε καθημερινά τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς για τους κανόνες ατομικής υγιεινής τόσο στην πρωινή συγκέντρωση όσο και στις τάξεις.
  • Το προσωπικό καθαριότητας έχει αναλάβει την απολύμανση των χώρων, σε τακτά χρονικά διαστήματα.
  • Έχουμε τοποθετήσει συσκευές με αντισηπτικό υγρό στις αίθουσες για τη συχνή χρήση από τους μαθητές και το προσωπικό.
  • Έχουμε ακυρώσει ενημερώσεις και εκδηλώσεις καθώς και εκπαιδευτικές επισκέψεις σε χώρους εκτός σχολείου (θέατρα, μουσεία κ.ά.).

Επειδή όμως η ασφάλεια είναι υπόθεση όλων μας, θεωρούμε δεδομένη τη συνεργασία σας στην αυστηρή τήρηση των κανόνων υγιεινής και τη συμμόρφωση με τα μέτρα προστασίας.

Σε περίπτωση που κάποιος μαθητής εμφανίσει κλινική συμπτωματολογία γρίπης, επιβάλλεται να παραμείνει στο σπίτι και να επιστρέψει στο σχολείο 48 ώρες μετά την παρέλευση των συμπτωμάτων.

Σε περίπτωση που κάποιος γονιός έχει ταξιδέψει πρόσφατα σε χώρες και περιοχές όπου θεωρείται ότι υπάρχει συνεχιζόμενη μετάδοση του Covid-19 στην κοινότητα ή έχει έρθει σε επαφή με άτομα που έχουν ταξιδέψει σε αυτές, παρακαλούμε να ακολουθήσει τις οδηγίες του ΕΟΔΥ, να ενημερώσει σχετικά τη διεύθυνση του σχολείου και προληπτικά να κρατήσει τα παιδιά στο σπίτι για 14 ημέρες.

Σας ευχαριστούμε πολύ για τη συνεργασία και την υπεύθυνη αλλά και ψύχραιμη αντιμετώπιση του θέματος. Τα προληπτικά μέτρα που λαμβάνουμε άλλωστε για τον περιορισμό της διάδοσης του κορονοϊού είναι μέτρα ατομικής και συλλογικής ευθύνης όλων μας.

Το 6ο Πανελλήνιο συνέδριο eTwinning αναβάλλεται.

H ανακοίνωση του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας που αναβάθμισε την εκτίμηση κινδύνου του κορωνοϊού σε «πολύ υψηλή» μας υποχρεώνει να αναβάλουμε το συνέδριο, σκεπτόμενοι πρωτίστως την προστασία και την ασφάλεια όλων των συνέδρων, τους εργαζόμενους για το συνέδριο, τα μέλη της Εθνικής Υπηρεσίας Υποστήριξης, και τους κατοίκους της περιοχής. Ευχαριστούμε θερμά τους συνέδρους και συνεργάτες για την διαρκή συμπαράσταση τους.

Η νέα ημερομηνία διεξαγωγής του συνεδρίου είναι 19-21 Ιουνίου 2020 στο ξενοδοχείο Grand Hotel Palace

Αριστοτέλειο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Θεσσαλονίκης έκθεση «Τα ορυκτά και ο άνθρωπος»

Η ΣΤ΄ επισκέφτηκε  την Έκθεση  «Τα Ορυκτά και ο Άνθρωπος» και «Τα Ορυκτά και η Τέχνη» στο νέο κτήριο στο λιμάνι (Προβλήτα Α΄)  που διοργάνωσε  το Αριστοτέλειο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας του ΑΠΘ,  στη Θεσσαλονίκη σε συνεργασία με το Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας και το Σύνδεσμο Μεταλλευτικών Επιχειρήσεων (ΣΜΕ).

Πρόκειται για μια έκθεση εξαιρετικού ενδιαφέροντος, που έχει ως σκοπό να φέρει τo ευρύτερο κοινό και ιδιαίτερα τους μαθητές, κοντά στη χρησιμότητα των ορυκτών στην καθημερινή ζωή και τη διαχρονική αναγκαιότητά τους στην εξέλιξη του ανθρώπινου πολιτισμού.
Οι μαθητές  εντυπωσιάζονται  από το γεγονός ότι τα ορυκτά υπάρχουν παντού, όχι μόνο σε κοσμήματα αλλά και μέσα στο σπίτι μας. Από το πρωινό μας ξύπνημα, πλένοντας τα δόντια, στα κινητά, την τσίχλα που μασάμε μέχρι και την πούδρα-ταλκ που βάζουμε από μωρά. Τα παιδιά αντιλαμβάνονται πόσο σπουδαία πράγματα δημιουργεί η φύση και πόσο σημαντική αλλά και απαραίτητη είναι η ορθολογική εκμετάλλευση του ορυκτού πλούτου της  .
 Είναι ένας χώρος όπου ο καθένας θα μπορούσε να ενημερωθεί όχι μόνο για τα ορυκτά και τις χρήσεις τους αλλά και για τον πλούσιο ορυκτό πλούτο που κρύβει η χώρα μας, κάτι το οποίο οι περισσότεροι Έλληνες αγνοούμε.