Αρχείο μηνός Σεπτέμβριος 2021

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ – ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ

Η διεξαγωγή self test γίνεται κάθε Δευτέρα και Πέμπτη. Η κάρτα COVID (έντυπη ή χειρόγραφη) προσκομίζεται στο σχολείο κάθε Τρίτη και Παρασκευή μετά τη δήλωση του αποτελέσματος στην ηλεκτρονική πλατφόρμα.

Αγιασμός – Καλή σχολική χρονιά

Ο αγιασμός του  σχολείου θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα, 13 Σεπτεμβρίου, στις 10.00 π.μ. με τον εξής τρόπο:

1. Οι γονείς και οι μαθητές/τριες προσέρχονται (χωρίς τσάντες) στον χώρο του σχολείου 10 λεπτά πριν την έναρξη του αγιασμού.

2. Οι γονείς παραδίδουν τα παιδιά τους στους/στις εκπαιδευτικούς που βρίσκονται στην είσοδο του σχολείου και οι ίδιοι παραμένουν έξω από τον αύλειο χώρο, περιμετρικά του σχολείου. (Η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική) .

3. Μέσα στον αύλειο χώρο θα προσέλθουν οι γονείς της Α΄ τάξης, οι γονείς των μαθητών/τριών που ήρθαν με μετεγγραφή, καθώς και οι γονείς των μαθητών/τριών που αιτήθηκαν παράλληλης στήριξης . (Η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική) .

4. Ο αγιασμός θα πραγματοποιηθεί μέσα στο σχολικό κτίριο με τρόπο που θα διασφαλίζει τα πρωτοκόλλα περιορισμού διασποράς COVID -19.

5. Μετά το πέρας του αγιασμού , η διάρκεια του οποίου υπολογίζεται χρονικά περί τη 1 ώρα, οι μαθητές/τριες συνοδεία των εκπαιδευτικών θα παραδοθούν στους γονείς.

Υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με τις οδηγίες του υπουργείου, οι μαθητές/τριες θα πρέπει να προσέλθουν στο σχολείο έχοντας κάνει εντός 24ώρου self test, και προσκομίζοντας το έντυπο καταγραφής αποτελέσματος.

6. Την Τρίτη, 14 Σεπτεμβρίου, το σχολείο θα λειτουργήσει κανονικά με τον παρακάτω τρόπο:

• Στις 07.00 π.μ. προσέρχονται οι μαθητές/τριες της πρωινής ζώνης, οι οποίοι/ες θα παραλαμβάνονται από εκπαιδευτικό στην είσοδο του σχολείου .
  • Από τις 08.00 π.μ. έως τις 08.10 π.μ. προσέρχονται οι μαθητές/τριες των υπόλοιπων τάξεων.
  • Την πρώτη ημέρα λειτουργίας του σχολείου (Τρίτη), όπως και τις επόμενες, οι μαθητές/τριες θα έχουν μαζί τους : τσάντα, 1 τετράδιο, κασετίνα, 1 μπουκαλάκι αντισηπτικό, μαντηλάκια υγρού καθαρισμού/ αντισηψίας, μπουκάλι με νερό και κολατσιό. Την ίδια ημέρα θα παραλάβουν τα σχολικά εγχειρίδια.

Στις 13.05 μ.μ. οι γονείς των μαθητών/τριών των Α΄  και Β΄ τάξεων βρίσκονται έξω από τον αύλειο χώρο του σχολείου και παραλαμβάνουν τα παιδιά τους από τους/τις εκπαιδευτικούς των τάξεων.

Στις 13.10 αποχωρούν οι μαθητές/τριες των Γ΄και Δ΄τάξεων και στις 13.15 αποχωρούν οι μαθητές/τριες των Ε΄και ΣΤ΄τάξεων.

Οι μαθητές/τριες των τάξεων Β΄ έως ΣΤ συνοδεύονται από τον/την εκπαιδευτικό της τάξης στην έξοδο του σχολείου και είτε αποχωρούν μόνοι τους είτε παραλαμβάνονται από τους γονείς τους που βρίσκονται έξω από τον αύλειο χώρο του σχολείου.

Οι μαθητές/τριες που θα παρακολουθούν το Ολοήμερο Πρόγραμμα παραμένουν στο σχολείο. Την 1η ώρα της σίτισης και για την 1η εβδομάδα λειτουργίας του Ολοήμερου θα σιτίζονται με ξηρά τροφή (σάντουιτς, χυμό).

Κατά την πρώτη αποχώρηση των μαθητών/τριών του Ολοήμερου  στις 15.00 μ.μ. οι γονείς περιμένουν και παραλαμβάνουν τα παιδιά στην είσοδο του σχολείου. Με τον ίδιο τρόπο αποχωρούν και οι μαθητές/τριες στις 16.00 μ.μ..

• Τις επόμενες ημέρες και με βάση τις νέες οδηγίες που θα μας δοθούν από το Υπουργείο Παιδείας, θα σας γνωστοποιηθεί ο τρόπος, η ημέρα και η ώρα που θα πραγματοποιηθεί ενημέρωση από τους/τις εκπαιδευτικούς και τον Δ/ντή του σχολείου για θέματα που αφορούν τόσο στη λειτουργία κάθε τάξης ξεχωριστά, όσο και στη γενικότερη λειτουργία του σχολείου.
  • Τονίζεται η υποχρεωτικότητα χρήσης μάσκας για όλες και για όλους/ες καθώς επίσης η υποχρεωτικότητα προσκόμισης πιστοποιητικού εμβολιασμού/ νόσησης ή rapidself test για οποιαδήποτε και οποιονδήποτε εισέρχεται στο χώρο του σχολείου.

Ο Διευθυντής και το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου μας σας εύχονται καλή σχολική χρονιά με υγεία και προκοπή.

Το εκπαιδευτικό προσωπικό                      Ο Δ/ντής του σχολείου