Αρχείο μηνός Δεκέμβριος 2021

Χριστουγεννιάτικη γιορτή Α1: «Ο Χρόνος και οι δώδεκα μήνες»

Οι μαθητές/τριες του Α1 πραγματοποίησαν τη χριστουγεννιάτικη γιορτή τους την Πέμπτη 23 Δεκεμβρίου 2021. Τα παιδιά και η δασκάλα τους Σιούρλα Πολύμνια σας εύχονται Καλά Χριστούγεννα!

Συμμετοχή στις εθελοντικές δράσεις του Σχολείου μας

Η συμμετοχή των γονιών και των μαθητών/τριών του σχολείου μας σε όλες τις εθελοντικές μας δράσεις ήταν εξαιρετικά μεγάλη! Κάποια από τα τρόφιμα που συγκεντρώθηκαν, επειδή ήταν πολλά, δόθηκαν εκτός από τους Γιατρούς του Κόσμου και στην εκκλησία της ενορίας μας, τον Άγιο Φώτιο, για το συσσίτιο που οργανώνει για τους άπορους και άστεγους της γειτονιάς μας.

Σας ευχαριστούμε πολύ όλους για τη συμμετοχή σας!

Καλές γιορτές!!!

Επίσκεψη στη ΣΤ συντηρήτριας έργων τέχνης

Στα πλαίσια του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων με Τίτλο «Φροντίζω το Περιβάλλον, Παγκόσμια και τοπική Πολιτιστική Κληρονομιά, Η Βυζαντινή Πολιτιστική Κληρονομιά της Θεσσαλονίκης»,επισκέφτηκε το σχολείο μας και συγκεκριμένα τη Στ τάξη, η συντηρήτρια έργων τέχνης κ. Αθηνά Ντούτση. Η συντηρήτρια ανέλυσε στους μαθητές των τρόπο που συντηρούνται τα διάφορα μνημεία, δείχνοντας δείγματα της εργασίας. Στόχος της επίσκεψης ήταν να διαπιστώσουν τα προβλήματα που προκαλεί ο άνθρωπος, συνειδητά ή όχι  και να ευαισθητοποιηθούν  ώστε να αποφεύγουν οι ίδιοι να προκαλούν αλλοιώσεις και να φροντίζουν το περιβάλλον και τα μνημεία του.

Εθελοντικές δράσεις του Σχολείου μας για τα Χριστούγεννα

Εν όψη των Χριστουγέννων, το σχολείο μας όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος οργανώνει ή συμμετέχει σε κάποιες εθελοντικές δράσεις, με στόχο να βοηθήσουμε ανθρώπους και κυρίως παιδιά που έχουν ανάγκη. Μπορείτε να συμμετέχετε σε όλες ή σε όποια δράση επιθυμείτε.

Δράση 1η: Συγκέντρωση τροφίμων για τους Γιατρούς του Κόσμου.

Δράση 2η: Συγκέντρωση ειδών πρώτης ανάγκης για το Κέντρο ΙΡΙΔΑ

Δράση 3η: Make a wish – Κάνε Μια Ευχή Ελλάδας. Κάθε Αστέρι Ευχής κρύβει αγάπη και… ΕΥΧΕΣ

Δράση 4η: Χριστουγεννιάτικο Δέντρο Ευχών (e-Christmas Wishing Tree) για τα παιδιά του Παιδικού Χωριού SOS Πλαγιαρίου

Ενημερωθείτε και δείτε περισσότερα για τις δράσεις μας πατώντας εδώ

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη συμμετοχή σας!

Παγκόσμια Μέρα Παιδιού – Α1

Τα παιδιά του Α1 στα πλαίσια της Παγκόσμιας μέρας Παιδιού, 11 Δεκέμβρη και των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, διοργάνωσαν εκδήλωση στην οποία μίλησαν για τα δικαιώματά τους, τραγούδησαν, δραματοποίησαν. Η εκδήλωση λόγω των μέτρων της πανδημίας βιντεοσκοπήθηκε και στάλθηκε στους γονείς των παιδιών.

Δόντια και υγιεινή διατροφή – Η οδοντίατρος κ. Σπανίδου Μαρία καθοδηγεί τους μαθητές/τριες του Α1!

Ποιος είναι ο ρόλος της της υγιεινής διατροφής στα δόντια μας; Ποια σχέση έχουν τα φρούτα και τα λαχανικά με τη στοματική υγιεινή; Μπορούμε να τρώμε γλυκά, πόσα και κάθε πότε;

Οι μαθητές/τριες του Α1 ενημερώθηκαν για το ρόλο της υγιεινής διατροφής στην υγεία των δοντιών τους, από την οδοντίατρο κ. Σπανίδου Μαρία, μητέρα μαθητή του τμήματος, στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, της θεματικής ενότητας Ευ Ζην – Ζω Καλύτερα και του θέματος «Υγιεινή Διατροφή». Η κ. Σπανίδου ενημέρωσε τα παιδιά για τα θετικά και αρνητικά της υγιεινής διατροφής στην ανάπτυξη των δοντιών τους. Στο τέλος της παρουσίασής της, τα παιδιά ασχολήθηκαν με ένα φύλλο εργασίας στο οποίο έπρεπε να επιλέξουν ποιες τροφές βοηθούν στην υγιεινή των δοντιών και ποιες όχι. Την ευχαριστούμε πολύ!