Δόντια και υγιεινή διατροφή – Η οδοντίατρος κ. Σπανίδου Μαρία καθοδηγεί τους μαθητές/τριες του Α1!

Ποιος είναι ο ρόλος της της υγιεινής διατροφής στα δόντια μας; Ποια σχέση έχουν τα φρούτα και τα λαχανικά με τη στοματική υγιεινή; Μπορούμε να τρώμε γλυκά, πόσα και κάθε πότε;

Οι μαθητές/τριες του Α1 ενημερώθηκαν για το ρόλο της υγιεινής διατροφής στην υγεία των δοντιών τους, από την οδοντίατρο κ. Σπανίδου Μαρία, μητέρα μαθητή του τμήματος, στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, της θεματικής ενότητας Ευ Ζην – Ζω Καλύτερα και του θέματος «Υγιεινή Διατροφή». Η κ. Σπανίδου ενημέρωσε τα παιδιά για τα θετικά και αρνητικά της υγιεινής διατροφής στην ανάπτυξη των δοντιών τους. Στο τέλος της παρουσίασής της, τα παιδιά ασχολήθηκαν με ένα φύλλο εργασίας στο οποίο έπρεπε να επιλέξουν ποιες τροφές βοηθούν στην υγιεινή των δοντιών και ποιες όχι. Την ευχαριστούμε πολύ!