Η Ολυμπιακή Εβδομάδα στο δρόμο για το Παρίσι 2024 – ΣΤ2, Ε1, Ε2, Γ1, Γ2

Στα πλαίσια του προγράμματος: “Η Ολυμπιακή Εβδομάδα στο δρόμο για το Παρίσι 2024” το σχολείο μας έλαβε μέρος στον διαγωνισμό χορού, που διοργάνωσε η Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία, με μία ομαδική χορογραφία την οποία επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής Βέλκου Όλγα και Καπλάνη Άλκηστη.

Στόχος ήταν οι μαθητές και οι μαθήτριες να συμμετέχουν ενεργά σε αθλητικές δραστηριότητες, οι οποίες αποσκοπούν στην ψυχοσωματική τους βελτίωση με τελικό σκοπό τη δημιουργία μιας βιώσιμης κοινωνίας που θα ενθαρρύνει τα μέλη της να ζουν με υπευθυνότητα και αξιοπρέπεια.

Μέσα από το χορογραφικό δρώμενο που ήταν το συρτάκι, προβλήθηκαν οι ολυμπιακές αξίες και ειδικά οι αξίες της ειρήνης, της αλληλεγγύης και της ισότητας. Πήραν μέρος όλοι/ες οι μαθητές/ήτριες των τμημάτων ΣΤ2, Ε1, Ε2, Γ1 και Γ2.