KIDS SAVE LIVES – CHAMPIONSHIP 2024

Το σχολείο μας συμμετείχε στον πανελλήνιο διαγωνισμό «KIDS SAVE LIVES CHAMPIONSHIP 2024» Μαθητικός Διαγωνισμός στην Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ)

Διοργανώθηκε από την Ανθρωπιστική Οργάνωση Κοινωνίας Πολιτών «KIDS SAVE LIVES – ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ», σε συνεργασία με την «Ελληνική Εταιρεία Επείγουσας Προνοσοκομειακής Φροντίδας» (Ε.Ε.Ε.Π.Φ.) και την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας.

Σκοπός του διαγωνισμού ήταν η εκπαίδευση και η ευαισθητοποίηση του συνόλου της μαθητικής κοινότητας στην Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση. Ο διαγωνισμός έλαβε χώρα στις 14 Απριλίου στο Δημαρχιακό Μέγαρο Πανοράματος στη Θεσσαλονίκη.

Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε με τρεις μαθητές/ήτριες της Ε τάξης: τη Δούμα Σύλλια, την Αντωνίου Θεοδώρα και τον Στογιαννίδη Θάνο. Και τα τρία παιδιά συμμετείχαν με ιδιαίτερο ζήλο και αγάπη και επέδειξαν εξαιρετικές δεξιότητες στην ΚΑΡΠΑ. Την εκπαίδευση των παιδιών ανέλαβε η εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας Βέλκου Όλγα.