«Ενεργός πολίτης στη γειτονιά μου» – ΣΤ τάξη

Τη Δευτέρα 21 Νοεμβρίου τα δύο τμήματα της ΣΤ του σχολείου μας συμμετείχαν στο πρόγραμμα εκπαίδευσης για την αειφορία με τίτλο «Ενεργός πολίτης στη γειτονιά μου» που οργάνωσε το Κέντρο Περιβαλλοντικής  Εκπαίδευσης  Κορδελιού- Βερτίσκου σε συνεργασία με το Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στις πανέμορφες γειτονιές του Ντεπώ, να εξερευνήσουν την ιστορία του, να γνωρίσουν τα εξαιρετικής αρχιτεκτονικής κτίρια (κάποια τα έβλεπαν για πρώτη φορά), να καταγράψουν  την  πανίδα  και  τη  χλωρίδα  της  περιοχής, να προβληματιστούν για το μέλλον της περιοχής τους και να οραματιστούν μια βιώσιμη γειτονιά και πόλη μέσα από τη δική τους ενεργό συμμετοχή.

Το πρόγραμμα διήρκησε περίπου 4 ώρες  (9.00 – 13.00  με  εικοσάλεπτο  διάλειμμα για  κολατσιό).  Τα  παιδιά  ανταποκρίθηκαν  πολύ  ικανοποιητικά  στις  απαιτήσεις  του  προγράμματος  κι  έδειξαν  πραγματικό  ενδιαφέρον  για  τη  γειτονιά  τους.

Θα  θέλαμε  να  ευχαριστήσουμε  θερμά  τους  καταπληκτικούς  παιδαγωγούς  του  Κ.Π.Ε.  Κορδελιού – Βερτίσκου  κ. Νικολέτα  Ριφάκη  και κ. Γιώργο  Υφαντή για  την  άψογη  καθοδήγησή  τους  κάτω  από  το  άγρυπνο βλέμμα  της  υπεύθυνης  των  προγραμμάτων  του  Βαφοπούλειου  Πνευματικού  Κέντρου  κυρίας  Ζωής  Πρόζου  που  πάντα  φροντίζει  να  μας   ενημερώνει  εγκαίρως  για ό,τι  καινούριο  έχει  να  προσφέρει  το  Κέντρο στους  μαθητές  του  σχολείου  μας.