2 Απριλίου – Παγκόσμια Μέρα Παιδικού Βιβλίου

Άρης από το Αριστείδης; Από το Αριστοτέλης; Ή μήπως «Άρης από το ΑρίSTARχος»; Το βιβλίο της Αθηνάς Νταναβάρα και Πολύμνιας Σιούρλα, από τις εκδόσεις Ελκυστής, είχαν την ευκαιρία να εξερευνήσουν  οι μαθητές και οι μαθήτριες των δύο τμημάτων της Α τάξης του σχολείου μας, του 93ου Νηπιαγωγείου, αλλά και του Γ1 τμήματος, στα πλαίσια  της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου.

Παρέα με τους τρεις κεντρικούς ήρωες του βιβλίου, τα παιδιά έκαναν ένα μεγάααααλο ταξίδι στο διάστημα! Γνώρισαν τη ζώνη των αστεροειδών, τους πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος, τους μικρούς και τους μεγάλους, τους γήινους και τους αέριους αλλά και τους δορυφόρους που τους συντροφεύουν.

Έριξαν μια ματιά με τη φαντασία τους στον νυχτερινό ουρανό και συνάντησαν τους πιο γνωστούς αστερισμούς, τους μετεωρίτες και τα νεφελώματα και… όλα αυτά από την άνεση της σχολικής μας αίθουσας με την καθοδήγηση της μίας εκ των δύο συγγραφέων και εκπαιδευτικού του σχολείου μας της κας Πολύμνιας Σιούρλα.

Την ευχαριστούμε πολύ! Στο κλείσιμο της δράσης, τα παιδιά δημιούργησαν ευφάνταστα κόμικς και έναν όμορφο σελιδοδείκτη!