Παραμύθια, «γέφυρες που μας ενώνουν»! Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο – Α τάξη

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Αφήγησης, σήμερα την Τρίτη 19 Μαρτίου 2024, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο προκειμένου να ακούσουν παραμύθια σαν «γέφυρες που μας ενώνουν».

Αφηγήτριές μας ήταν οι κυρίες Ροδάνθη Δημητρέση και Christina Hakobian που ανέλαβαν να μας μιλήσουν για την αγάπη, τον θαυμασμό και την αισιοδοξία με παραμύθια από την Ελλάδα και την Αρμενία.

Με την ευκαιρία γνωρίσαμε την ιστορία των ιδρυτών του κέντρου, Γεωργίου και Αναστασίας Βαφόπουλου,  τον χώρο της παιδικής δανειστικής βιβλιοθήκης, καθώς και τους κανόνες δανεισμού και χρήσης των βιβλίων. Μια πόρτα στον κόσμο των βιβλίων μόλις άνοιξε για τους/τις μικρούς/ές μας μαθητές/τριες!