Τα παιδιά της Ε τάξης καινοτομούν ….

Οι μαθητές /ήτριες της Ε τάξης επισκέφτηκαν το Βαφοπούλειο Πνευματικό κέντρο και παρακολούθησαν ένα πρόγραμμα εκπαιδευτικής  Ρομποτικής-STEAM  στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων.

Σε μια εποχή που τα επιστημονικά δεδομένα εξελίσσονται με ραγδαίους ρυθμούς είναι σημαντικό οι μαθητές μας να έχουν συστηματική διάδραση με τον κόσμο της τεχνολογίας. Με το STEAM… το Ρομποτάκι EDISON… τα νέα δεδομένα, τις νέες ανακαλύψεις… αυτά που γνώρισαν και έμαθαν, η αλλαγή συμβαίνει ήδη.. όπως είπαν κάποια παιδιά.

«ΕΜΕΙΣ θα γράψουμε νέα Ιστορία, θα ερευνήσουμε, θα ανακαλύψουμε, θα συνδέσουμε, θα συνθέσουμε, θα δημιουργήσουμε! Για να κατακτήσουμε τη Γνώση, την Καινοτομία, την Εξέλιξη, το Πραγματικό, την Αλήθεια μέσω της Διεπιστημονικότητας.