«Και ξαφνικά… σεισμός!!! Τι κάνω τώρα;» – Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο – Β τάξη

Οι μαθητές/τριες της Β τάξης, στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων Θεματική Ενότητα: Φροντίζω το Περιβάλλον – Φυσικές καταστροφές, επισκέφτηκαν το Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο και έλαβαν μέρος στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Και ξαφνικά… σεισμός!!! Τι κάνω τώρα;»

Ο Δρ. Δομίνικος Βαμβακάρης, Γεωλόγος – Σεισμολόγος του τμήματος Γεωλογίας του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης (Α.Π.Θ.), παρουσίασε ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα, με το οποίο επιδιώχθηκε η εξοικείωση των μαθητών/τριών με το φαινόμενο του σεισμού. Κατά τη διάρκειά του, τα παιδιά ενημερώθηκαν για θέματα γύρω από τους σεισμούς, αλλά κυρίως καλλιέργησαν την αντισεισμική συνείδησή τους. Στόχος του προγράμματος ήταν, μέσα από κατάλληλες δράσεις, τα παιδιά να γνωρίσουν τις βασικές οδηγίες αυτοπροστασίες έτσι ώστε να μπορέσουν να προστατευθούν σε περίπτωση που έρθουν αντιμέτωποι με το φαινόμενο αυτό. Τον ευχαριστούμε πολύ, όπως και το Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο.