Εκπαιδευτική επίσκεψη στο εργαστήριο ρομποτικής STEM Education – Α τάξη

Τα δύο τμήματα της Α΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το υποκατάστημα STEM Education της Θεσσαλονίκης με σκοπό να εξοικειωθούν με τον χειρισμό απλών μηχανών και τον προγραμματισμό μικρού ρομπότ, στα πλαίσια της εκπαίδευσης STEM. Οι μαθητές/ήτριες, ανά τμήμα, συμμετείχαν στα προγράμματα «Γνωρίζω τις απλές μηχανές» και «Βόλτα με τους αλγόριθμους».

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία, μέσα από εργασία σε μικρές ομάδες, να δημιουργήσουν μηχανές και προγραμματίσουν ρομποτάκια. Το ένα τμήμα, αφού ενημερώθηκε πρώτα για την ιστορία, τη χρήση και τη χρησιμότητα των μηχανών, κατασκεύασε μια απλή μηχανή – έναν καταπέλτη – με τουβλάκια lego, ακολουθώντας οδηγίες βήμα – βήμα και να τον θέσει σε λειτουργία.

Το άλλο τμήμα προγραμμάτισε τρόπο μικρά ρομπότ, αφού άκουσε πρώτα οδηγίες με απλό και κατανοητό τρόπο και να τα παρακολούθησε να εκτελούν τις δικές τους εντολές. Το προσωπικό ήταν πολύ εξυπηρετικό και ευγενικό και τους ευχαριστούμε πολύ!