«Επαγγέλματα παλιά, μα και σημερινά!» – Β1

Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, Θεματικός Κύκλος: Δημιουργώ και Καινοτομώ- Δημιουργική Σκέψη και Πρωτοβουλία Επιμέρους Θεματική Ενότητα/ Υποενότητα: 1.Γνωριμία με τα Επαγγέλματα, οι μαθητές/τριες του Β1 τμήματος υλοποίησαν το πρόγραμμα «Επαγγέλματα παλιά, μα και σημερινά!»

Δείτε ολόκληρη την παρουσίαση του προγράμματος πατώντας εδώ.

Βασικός στόχος του προγράμματος ήταν η γνωριμία με τα επαγγέλματα του παρελθόντος, επαγγέλματα που χάθηκαν, αλλά και σύγχρονων επαγγελμάτων. Μέσα από τις δραστηριότητές του προγράμματος, οι μαθητές/τριες  ενημερώθηκαν για αρκετά επαγγελμάτων επιτυγχάνοντας έτσι έναν πρώιμο σχολικό επαγγελματικό προσανατολισμό.

Στα πλαίσια του προγράμματος κάθε παιδί επέλεξε  ένα παραδοσιακό επάγγελμα και ανέλαβε να βρει πληροφορίες και φωτογραφίες για αυτό. Όλα τα παιδιά παρουσίασαν στην ολομέλεια το αποτέλεσμα της έρευνάς τους.

Δείτε την έρευνα των παιδιών πατώντας εδώ.

Τα παιδιά αξιοποιώντας όσα έμαθαν και έκαναν στα εργαστήρια έγραψαν στο αντίστοιχο φύλλο εργασίας “Τι θέλω να γίνω όταν μεγαλώσω και γιατί;”

Δείτε τις επιλογές τους πατώντας εδώ!

Ευχόμαστε να ακολουθήσουν τα όνειρά τους και να πετύχουν τους στόχους τους!!!